Czym zajmuje się dokładnie okulista ze Skoczowa?

Dokładnym zakresem obowiązków i zainteresowań, jakie ma okulista ze Skoczowahttp://alfamedycyna.pl/skoczow/poradnie/poradnia-okulistyczna/ – są choroby oka, aparatu ochronnego gałki ocznej oraz zaburzenia ośrodkowe widzenia, które to jednakże bardziej nalezą do obszaru zainteresowania neurologii. Okuliści zajmują się zarówno opieką ambulatoryjną, poradnictwem i diagnostyką, jak i wykonują skomplikowane zabiegi operacyjne o zróżnicowanym stopniu trudności.

W jakim celu najczęściej korzysta się z okulisty?

Przeważnie okulista Skoczów jest odwiedzany przez pacjentów w związku z istniejącymi problemami z widzeniem. Często jest to pierwszy objaw wpływający na natychmiastową decyzję o odwiedzeniu gabinetu okulistycznego. Najpowszechniejszą przesłanką dla wizyty u okulisty pozostają wady wzroku, wynikające najczęściej z wad refrakcji. Krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm wymagają konsultacji okulistycznej i dopasowania odpowiednich szkieł korekcyjnych (okularowych, soczewek kontaktowych) do wady pacjenta. Równie częstymi przyczynami wizyt okulistycznych okazują się choroby zapalne: zapalenia spojówek, rogówki oraz zmiany degeneracyjne: zaćma starcza, jaskra i urazy gałki ocznej lub okolic.

Jak wygląda badanie okulistyczne?

Każdy okulista Skoczów wykonuje badania dostosowane do charakteru dolegliwości pacjenta i ewentualnie poszerza diagnostykę o specyficzne badania. Podstawowym badaniem przy przyjściu do okulisty jest, oczywiście, wywiad, który uwzględnia dolegliwości pacjenta, czas ich trwania oraz charakter. Po rozmowie przechodzi się do badania w lampie szczelinowej. Jest to specjalny mikroskop okulistyczny, przy którym siada lekarz i dokonuje kolejno oceny powiek, rogówki, źrenic, tęczówki oraz spojówek. Przy użyciu tonometrii (najczęściej tonometrii aplanacyjnej Goldmana) ocenia się ciśnienie śródgalkowe, które to nie powinno przekraczać 16mm słupa rtęci. Wzrost wartości może oznaczać występowanie jaskry bądź innego procesu wywierającego nacisk na struktury gałki ocznej.

Kolejnym istotnym badaniem jest ocena ostrości wzroku. Wykonywana jest ona dla obu oczu jednocześnie, przy wykorzystaniu tablic Snellen’a, najczęściej w formie wyświetlanej na ekranie. Dodatkowo lekarz ocenia widzenia barw za pomocą tablic Ishihary i wykonuje testy specyficzne: czytania drobnych liter, test Amslera.

Badania dodatkowe

W przypadku wykrycia jakichkolwiek zmian patologicznych okulista Skoczów może zdecydować się na wykonanie dodatkowych badań. Do najczęściej wykonywanych zaliczyć należy:

– USG gałki ocznej,
– fotografia siatkówki,
– OCT,
– pomiar ilości komórek rogówki,
– badania neurofizjologiczne,
– testy barwnikowe przy użyciu fluoresceiny,

Leczenie okulistyczne

Rodzaj leczenia okulistycznego zależy bezpośrednio od tego, jakie konkretne dolegliwości prezentuje pacjent. W przypadku wykrycia jaskry, konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego i rozważenie terapii zabiegowej (laser, sklerektomia). Przy zaćmie postępowaniem z wyboru pozostaje leczenie operacyjne z implantacją sztucznej soczewki.
Zakażenia wymagają na ogół zastosowania antybiotykoterapii, czasami z dołączeniem leczenia steroidami.

Wielu okulistów ze względu na skomplikowaną diagnostykę oraz specjalistyczne zabiegi decyduje się na podążanie w swojej ścieżce zawodowej wyłącznie w ramach określonej działki okulistycznej. Gwarantuje to pełną specjalizację i możliwość skutecznego leczenia pacjentów z nawet bardzo zaawansowanymi stanami. Znajdziemy więc specjalistów od jaskry, zaćmy, chirurgii powiek, laserowej korekcji wzroku i innych specyficznych elementów działalności okulistycznej. Warto się tym zainteresować i wiedzieć dokładnie, jak to wygląda.

Leave a Reply