Dobra psychoterapia w Gliwicach – co warto o niej wiedzieć?

Bardzo wielu z nas nie wie, czym jest psychoterapia, jedynie kojarzymy, że jest ona prowadzona przez psychologów lub psychiatrów. Niestety, psychoterapia wciąż jest wrzucana do jednego worka wraz z psychoedukacją, psychiatrą, czy diagnozą psychologiczną. Zobacz, co warto wiedzieć o psychoterapii.

Psychoterapia – na czym ona polega?

Psychoterapia jest to zbiór technik leczących lub pomagających leczyć rozmaite schorzenia oraz problemy natury psychicznej. Jest ona bardzo często mylona z terminem pomocy psychospołecznej, jednak są to dwie zupełnie inne rzeczy, choć ich wspólną cechą jest kontakt międzyludzki. Psychoterapia wykorzystywana jest metodą z wyboru w leczeniu zaburzeń nerwicowych, depresyjnych, lękowych oraz zaburzeń osobowości. Tego typu metoda bardzo często ma za zadanie wspieranie leczenia farmakologicznego. Obecnie wyróżnia się różne formy terapii, należą do nich między innymi: psychodrama, desensytyzacja, ćwiczenia pantomimiczne, praca z własnym ciałem, a także nurty psychoterapii, do których wlicza się psychoterapii behawioralno-poznawczą, psychoterapię psychodynamiczną, czy podejście systemowe.

Jak zakwalifikować się do terapii?

Nim zaczniesz chodzić na sesję, najpierw musisz odbyć kilka spotkań diagnostycznych, dzięki czemu będziesz wiedzieć, czy psychoterapia w Gliwicach jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Zazwyczaj te spotkania rozciągają się od 1-5 sesji, a podczas nich jest przeprowadzany wywiad diagnostyczny, dzięki czemu osoba prowadząca może ustalić problem pacjenta, a także oszacować głębokość jego zaburzeń, jak i zbadać jego motywację do podjęcia terapii. W tym okresie pacjent może poznać terapeutę, a on z kolei może wystawić wstępne diagnozy na temat przyczyn zaburzeń oraz w ten sposób również ocenia skuteczność metody, jaką w przyszłości obierze w stosunku do danego problemu. Ponadto specjalista sprawdza, czy psychoterapia Gliwice jest odpowiednim dla Ciebie rozwiązaniem, czy inna forma wsparcia nie będzie bardziej skuteczna. Warto tutaj dodać, że zanim psychoterapeuta zakwalifikuje osobę do terapii, najpierw przedstawia mu na czym będzie polegać ich praca, a ponadto ustala kontrakt terapeutyczny. Owy kontrakt jest zbiorem zasad, których obie strony będą przestrzegać. Jakby tego było mało osoba prowadząca terapię omawia również wstępne cele, a później rozpoczyna leczenie.