stomatolog Tarnowskie Góry

Endodoncja jednym z najważniejszych działów w stomatologia Tarnowskie Góry

Endodoncja jest działem stomatologii, która zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. Jest to jedna z najbardziej nielubianych przez pacjentów metod leczenia przez stomatologów, a jednocześnie jest jedną z najskuteczniejszych opcji.

Kilka słów endodoncji

Endodoncja, potocznie leczenie kanałowe, zajmuje się leczeniem chorób miazgi zęba, w której znajdują się nerwy i naczynia krwionośne, utrzymujące ząb przy życiu. Najczęstszymi przyczynami, w wyniku których przeprowadzane jest leczenie kanałowe, są: głębokie ubytki próchnicze, nieszczelne wypełnienie lub wielokrotne zabiegi przeprowadzane na danym zębie, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Także zęby, które były niepoprawnie leczone kanałowe, wymagają ponownego skorzystania z tej metody. By nieskutecznie nie leczyć jednego zęba kanałowo, ważne jest by wybrać odpowiedniego specjalistę ze stomatologii z Tarnowskich Gór.

Jak przebiega leczenie?

Obecnie stomatologia Tarnowskie Góry jest tak zaawansowana, że leczenie przebiega praktycznie bezboleśnie. Endodoncja przeprowadzana jest najczęściej na jednej wizycie. Wyjątkami są sytuacje, kiedy to zęby są w bardzo zaniedbanym stanie. Przypadki te zdarzają się jednak bardzo rzadko. Na samym początku leczenia kanałowego stomatolog opracowuje kanały, nadając im odpowiedni kształt. Następnie przepłukuje je dużą ilością środków dezynfekujących, które mają za zadanie usunąć toksyny bakteryjne z kanału zęba. Kiedy to nastąpi, dentysta osusza ząb. Później należy bardzo szczelnie wypełnić kanały korzeniowe, a następnie odbudowuje się koronę zęba. Sposób jego odbudowy zależy od stopnia zniszczenia korony. Jeżeli ząb jest zniszczony w niewielkim stopniu wtedy stomatolog jedynie go wypełnia , a w przypadku większych zniszczeń odbudowa polega na wstawieniu protetycznej korony. Całe leczenie jest monitorowane przez zdjęcia RTG.

Endodoncja pod mikroskopem

Każde leczenie endodontyczno-kanałowe odbywa się przy zastosowaniu specjalnego mikroskopu. Leczenie poprzez te urządzenie jest dokładniejsze, ponieważ nie tylko powiększa obraz zęba, ale również zapewnia specjalistyczne oświetlenie. Dzięki temu stomatolog może jak najbardziej precyzyjnie wykonać zabieg. Warto tutaj dodać, że, niestety, leczenie kanałowe nie zawsze kończy się sukcesem. Przyczyną tego stanu rzeczy jest budowa zębów, która jest dość nietypowa. Niektóre zęby mają dodatkowe kanały, wąskie lub zamknięte kanały albo zakrzywione korzenie. We wszystkich tego typu przypadkach leczenie pod mikroskopem zwiększa szanse stomatologa na prawidłowe wyleczenie zębów pacjenta nawet tych, które normalnie byłyby przeznaczone do usunięcia.

Leave a Reply