ciśnieniomierze

Gdzie kupić dobrej jakości ciśnieniomierz?

Coraz większa liczba osób ma problem z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia krwi. Stres, szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków, zbyt krótki sen, picie kawy czy też predyspozycje genetyczne sprawiają, że chorują coraz młodsze osoby. Obecnie nadciśnienie tętnicze dotyka nawet dwudziestolatków! Lekarze alarmują, że najlepszą metodą uniknięcia tego typu problemów jest stała kontrola ciśnienia – nie tylko w gabinecie lekarskim, ale również w domu.

Warto więc zastosować się do tej rady i zakupić ciśnieniomierz. To proste, znane od lat urządzenie dostępne jest niemalże w każdej aptece, w sklepach ze sprzętem AGD i RTV oraz w sklepach medycznych. Wybór ciśnieniomierzy jest więc ogromny – zarówno tych osłuchowych ze stetoskopem, jak i modeli elektronicznych. Należy jednak podkreślić, że nie wszystkie urządzenia zapewniają taką samą dokładność pomiarów i nie wszystkie z nich nadają się do codziennego użytku dla osób mających więcej niż 40 lat.

W aptekach znajdziemy przede wszystkim ciśnieniomierze tradycyjne, które charakteryzują się największą dokładnością pomiaru ciśnienia krwi ze wszystkich dostępnych na rynku aparatów. Są one jednak dość trudne w obsłudze dla osób starszych, które słabo widzą i słyszą. Warto jednak zaznaczyć, że aparaty te jako jedyne na rynku umożliwiają wykrycie arytmii, gdyż osłuchiwanie bicia serca pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości w jego pracy. Z tego powodu modele tego typu są stosowane zwykle przez lekarzy.

Ciśnieniomierze elektroniczne kupimy natomiast we większości dużych sklepów z artykułami gospodarstwa domowego oraz ze sprzętem RTV. Ich ceny cechują się dużą rozpiętością, którą uzasadnia nie dokładność pomiarów, ale ilość funkcji dodatkowych w danym ciśnieniomierzu. Zaawansowane modele elektroniczne umożliwiają między innymi zapamiętywanie wyników czy też włączanie sygnału dźwiękowego, gdy pomiar wykaże, że ciśnienie krwi jest zbyt wysokie. Opcja ta jest bardzo przydatna dla osób starszych, które mają problemy z pamięcią oraz które niedowidzą i nie są pewne, czy dobrze odczytują wyniki pomiarów.

Ciśnieniomierze elektroniczne dzielą się na modele naramienne i nadgarstkowe. Ich działanie jest takie samo, jednak aparaty nadgarstkowe mogą być stosowane jedynie przez osoby stosunkowo młode. Dzieje się tak, dlatego że po 40 roku życia tętno na nadgarstku jest o wiele gorzej wyczuwalne, a po 70 roku życia może ono nawet całkowicie zaniknąć. Oznacza to, że aparaty te nie są w stanie dokonać u osób w podeszłym wieku jakiegokolwiek pomiaru nawet wtedy, gdy szczegółowo zastosują się one do zasad prawidłowego użytkowania urządzenia. Należy też zaznaczyć, że w przypadku aparatów elektronicznych konieczne jest częste wymienianie baterii, gdyż ich zużycie powoduje błędy pomiarowe.

Leave a Reply