ile trwa zabieg zaćmy

Ile trwa zabieg zaćmy?

Zaćma to choroba podstępna, atakująca nasz wzrok bardzo powoli. Nie daje żadnych objawów bólowych, a jedynie pogarsza ostrość widzenia. Z biegiem czasu nasz wzrok staje się coraz słabszy, a soczewka oka staje się coraz bardziej mętna – biaława. Jest to zmiana widoczna gołym okiem. Osoba, którą zmiana ta dotyka, poszukuje pomocy okulisty, który kieruje ją na zabieg operacji zaćmy – http://alfavision-zacma.pl/zabieg/. Ile trwa zabieg zaćmy i w jaki sposób jest przeprowadzany? Odpowiedź w tym artykule.

Operacja zaćmy – ile trzeba czekać?

Po otrzymaniu skierowania na zabieg operacji zaćmy, pacjent powinien udać się do szpitala. Niestety, w wielu przypadkach na wolny termin trzeba poczekać – nawet do dwóch lat! W postępującej chorobie wzroku nawet kilka tygodni jest okresem oczekiwania nie do zniesienia. Niemożliwe jest wykonywanie jakiejkolwiek pracy zawodowej, a nawet poświęcanie się codziennym aktywnościom – czytaniu, przeglądaniu Internetu, rozwiązywaniu krzyżówek, oglądaniu TV. Choroba nie jest bolesna, a zatem teoretycznie nie wymaga operacji w trybie pilnym. Nie jest jednak łatwo z nią żyć oczekując na zwolnienie się terminu zabiegu.

Prywatna operacja zaćmy za granicą

Zaćmę możemy też zoperować za pomocą własnych środków finansowych za granicą – w sposób całkowicie legalny. Odbywa się to dzięki dyrektywie transgranicznej. W praktyce wygląda to tak, że pacjent wpłaca całość kwoty za operację dokonywaną w Czechach, a następnie NFZ zwraca mu niemal wszystkie pieniądze wydane na zabieg. Jest to bardzo oszczędne rozwiązanie. Dzięki niemu operacja zaćmy kosztuje nas około 100 złotych, a nie będziemy musieli czekać na nią nawet tygodnia. Od momentu złożenia deklaracji chęci uczestniczenia w takim zabiegu, niemal natychmiast pacjent przechodzi komplet niezbędnych badań. Następnie już w Czechach odbywa się szybki i niemal bezbolesny zabieg, po którym praktycznie od razu można wrócić do domu. Zważywszy na to ile trwa zabieg zaćmy, operacja ta nie wymaga wielkiego poświęcenia czasu ani obowiązków zawodowych. Osoby czynne zawodowo powinny wziąć jedynie 2-3 dni wolnego, i to nie na sam zabieg, ale na skorzystanie z pobytu w Czechach i podziwianie zabytków czeskich sokolim wzrokiem!

Przebieg operacji zaćmy

Pacjenci bardzo często pytają, ile trwa zabieg zaćmy, ponieważ trudno jest im uwierzyć, że od niemal zupełnej ślepoty do całkowitego odzyskania wzroku może ich dzielić… niecałe pół godziny!

Zakwalifikowany do operacji pacjent przechodzi serię badań, po których zostaje wysłany do Czech – tam natychmiast można przystąpić do operacji, ponieważ większość badań jest świeżych i wiarygodnych. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, choć w wielu przypadkach nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia go pod narkozą.

W pierwszym etapie po znieczuleniu rozcina się powłokę gałki ocznej i wprowadza przez nią specjalne urządzenie, które ma na celu poszatkować, a następnie usunąć zmętniałą, nie działającą jak należy soczewkę. W jej miejsce wkłada się soczewkę sztuczną, która kształtem, rozmiarem i grubością odpowiada tej starej. Soczewka sama dopasowuje się do miejsca jej przeszczepu i bardzo szybko przystosowuje się do swojej nowej roli.

Dlaczego zabieg zaćmy nie jest skomplikowany?

Pacjenci bardzo często nie wierzą w to, ile trwa zabieg zaćmy oferowany w czeskiej klinice. Dlaczego przeprowadza się go tak szybko? Dlaczego nie jest potrzebna kilkudniowa rekonwalescencja i pobyt w szpitalu? W dużej mierze odpowiedzią na to pytanie jest sama struktura soczewki, zarówno naturalnej jak i sztucznej. Soczewka jest osobnym narządem, który nie jest ani ukrwiony, ani unerwiony. To właśnie dlatego zmętnienie soczewki w żaden sposób nie boli, a jedynie utrudnia prawidłowe odbieranie obrazów. Brak nerwów i naczyń krwionośnych to również mniejsze ryzyko powikłań. Sprawia to również, że operacja jest dużo prostsza, właściwie przypomina wymianę szkieł kontaktowych. Ponieważ soczewka nie posiada nerwów ani naczyń krwionośnych, to nie potrzeba przywracania nerwów i naczyń do ich właściwych funkcji – nie jest też potrzebny czas rekonwalescencji, a oko po zabiegu nie jest obolałe ani sine.

Ile trwa zabieg zaćmy?

Zabiec operacji zaćmy jest bardzo łatwy – to jeden z najczęściej przeprowadzanych i najłatwiejszych zabiegów na świecie. Można wręcz powiedzieć, ze to zabieg czysto kosmetyczny. Sam zabieg przeszczepu soczewki trwać będzie około 20 minut! Dzięki temu nawet nie zdążymy porządnie odczuć tego, że przyjechaliśmy na operację, gdy będzie już po zabiegu. Okres rekonwalescencji trwa około 6 godzin. Jest to czas, w którym soczewka powinna całkowicie przejąć funkcje starego narządu i przyzwyczaić się do niej. Oznacza to przede wszystkim dokładne dopasowanie się do kształtu oka, by przyjmowany na soczewkę obraz był jak najbardziej wiarygodny.

Od momentu telefonicznej rejestracji pacjenta do całkowitego odzyskania przez niego funkcji widzenia mija około tygodnia. W tym czasie przeprowadza się niezbędne zabiegi okulistyczne i wybiera termin zabiegu w czeskim szpitalu. Gdy wszystko będzie już przygotowane i opracowane, pacjent przyjeżdża do Czech tylko na sam zabieg – a po kilku godzinach może wyjść ze szpitala!

Leave a Reply