koszt operacji zacmy

Ile wynosi koszt operacji zaćmy w Czechach?

Zaćma jest dolegliwością, z którą zmaga się wielu Polaków, w szczególności po 60-tym roku życia. Do tej pory leczenie zaćmy było uciążliwe. Wynikało to z długiego czasu oczekiwania na zabieg oraz kolejek na umówienie terminu. Na szczęście, na rynku pojawiła się ostatnio możliwość leczenia u Czechów.

O samej zaćmie

Zaćma jest to inaczej zmętnienie soczewki w oku. Sama soczewka jest w rozmiarze groszka od soczewicy, a jej usunięcie i zastąpienie sztuczną potocznie jest nazywana operacją zaćmą. Jest kilka rodzai zaćm. Pierwszą z nich jest zaćma naturalna, która występuje przede wszystkim u osób po 60-tym roku życia, i, jak sama nazwa wskazuje, jest to naturalny proces, który pojawia się u niektórych osób, kiedy starzeje się ich organizm. Wyróżniamy także zaćmę cukrzycową i pourazową. Wymieniam je obie, ponieważ przyczyny ich powstawania są podobne. Zaćma w tych przypadkach jest wynikiem urazu głowy lubo oka, które odnosimy podczas naszego życia. Poza tym jest jeszcze zaćma wrodzona. Chorują na nią dzieci, które albo rodzą się z tą wadą, albo po kilku lub nawet kilkunastu latach mają problemy z mętną soczewką. Przypadki te jednak nie są częste, a grupą, która najbardziej jest zagrożona zaćmą, są przede wszystkim starsze osoby. Jeżeli chorujemy na zaćmę to możemy mieć takie objawy jak: zamglone widzenie, pogorszenie ostrości widzenia, efekt dwojenia się w oczach. Ponadto oczy osób z tą dolegliwością bardziej łzawią i szybciej męczą się podczas czytania. Pojawiają się także problemy widzenia w słoneczny dzień, jak i odczucie oślepienia w momencie, gdy patrzymy nocami na źródło światła.

Leczenie – co i jak?

Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się zaćmy jest zabieg. Koszt operacji zaćmy w Czechach wynosi na obecny stan 2500 zł, czyli w przeliczeniu na czeskie korony jest to suma około 16000. Sama kwota jest wysoka, ale możemy ubiegać się o refundację w Narodowym Funduszu Zdrowia. Wystarczy, że powrocie do Polski z czeskiej kliniki, złożymy wniosek zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych poza granicami kraju. Kiedy to zrobimy zostaje nam czekać, aż NFZ rozpatrzy nasz wniosek. Ten proces trwa około 30 dni, a w nielicznych sytuacjach, gdy jest przeprowadzane postępowanie wyjaśniające, wynosi ono 60 dni. Po tym czasie możemy odzyskać około 2100zł. Jak widać sam koszt operacji zaćmy w tej sytuacji zmniejsza nam się drastycznie. Zdecydowanie jest to niewielka cena, którą warto zapłacić, by odzyskać zdrowy wzrok.