Jak przebiega operacja na zaćmę?

Zaćma to jedna z najpoważniejszych chorób oczu, jakie mogą spotkać człowieka. Powoduje ona nieciekawe zmiany w postaci plamek, bądź zmętnienia w naturalnej soczewce występującej na oczach. Jeśli dojdzie do jej nieleczenia, ślepota jest nieunikniona. Dlatego właśnie, jeśli mamy pewne podejrzenia co do zachorowania na zaćmę, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza okulisty i przeprowadzić wszelkie potrzebne badania. W wypadku wykrycia choroby, zabieg jest jak najbardziej wskazany. Sprawdź, jak przebiega operacja na zaćmę.
http://alfavision-zacma.pl/

Operacja na zaćmę – co warto o niej wiedzieć?

Operacja na zaćmę polega na usunięciu soczewki metodą fakoemulsyfikacji, czyli ultradźwięków. Następnie do oka wszczepiana jest sztuczna soczewka (wewnątrz-gałkowa). Wykonywane cięcie na oku jest minimalne i wynosi 1,5 – 3 milimetrów, a dzięki zastosowanemu znieczuleniu jest on całkowicie bezbolesny dla operowanej osoby. Po zabiegu pacjenci są w pełni sprawni, a sama poprawa wzroku następuje już po pewnym czasie od zoperowania. Sam zabieg nie trwa długo, ponieważ praca nam jednym okiem zajmuje tylko dwadzieścia minut. Przed wykonaniem operacji należy przejść tak zwaną wizytę kwalifikującą.

Chorobie tej nie można zapobiec nawet w wypadku prowadzenia całkowicie zdrowego trybu życia, stosując specjalną dietę czy krople do oczu. To objaw starzenia się, taki sam jak siwe włosy, czy zmarszczki występujące na ciele. Może rozwijać się kilka miesięcy, a nawet kila lat – u każdej osoby choroba ta przebiega bardzo indywidualnie. Skutki są jednak identyczne: wzrok staje się coraz gorszy, a my nie możemy w żaden sposób tego powstrzymać. Dlatego właśnie operacja na zaćmę staje się w tym wypadku ratunkiem dla chorej osoby. Występuje u około 60% osób w okolicach sześćdziesiątego roku życia, jednak u niektórych osób może pojawić się wcześniej. Jest to spowodowane faktem, że u każdego dane części ciała starzeją się w innym tempie.

Przyczyna pojawiania się choroby nie jest znana. Zamglenie w soczewce jest najczęściej spowodowane zmianą w strukturze białka. Może rozwinąć się nagle w wyniku urazów oczu, cukrzycy, palenia tytoniu czy nawet zażywania niektórych leków. Zaćma objawia się rozmazanym widzeniem, pogłębieniem naszej krótkowzroczności, podwójnym widzeniem, a także problemem z odbiciem światła czy nieostrymi barwami.

Kiedy operacja na zaćmę jest konieczna?

Początkowo pomaga zamiana okularów na mocniejsze. Wraz z rozwojem choroby okazuje się jednak, że nie jest to wystarczające i koniec końców osoby takie decydują się na operację. Wykonując najróżniejsze testy okulista bada ostrość naszego widzenia, naszą wrażliwość na światło, widziane barwy a także obserwując poszczególne elementy naszych oczu. Ważnym czynnikiem jest także wykluczenie innych chorób wzroku. Czasami choroba ta nie rozwija się do zaawansowanego stopnia, tym samym nie pogarszając naszego wzroku. Operacja nie jest wtedy konieczna, a my sami nie musimy się na nią decydować – jest to więc kwestia bardzo indywidualna. Musi być jednak stale kontrolowana i monitorowana, na wypadek nagłego rozwoju i pogorszenia naszego wzroku. Zapobieganie daje duże szanse na lepsze zachowanie wzroku, a tym samym na brak dalszego rozwoju choroby. Dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne i badania o okulisty.

Istnieją trzy techniki operacji na zaćmę. Pierwsza z nich to wymieniowa wcześniej fakoemulsyfikacja. Druga to zewnątrz-torebkowa operacja zaćmy. Stosuje się ją w wypadku bardzo zaawansowanej choroby. Wykonywane wtedy cięcie jest większe, tak aby zmiana mogła zostać usunięta w jednym kawałku. Następnie lekarz wstawia sztuczną soczewkę. Zabieg ten związany jest z założeniem przez okulistę wielu szwów, aby największa rana została zamknięta. Sam proces zdrowienia naszych oczu trwa długo, a sam zabieg musi zostać wykonany z użyciem środków znieczulających.

Trzecią metodą jest operacja wewnątrz-torebkowa. Nacięcie w tym wypadku jest jeszcze większe, niż w wypadku poprzedniej metody. Cała soczewka zostaje usunięta, jak i elementy, które ją otaczają. Naturalna soczewka zostaje wymieniona na sztuczną. Zabieg ten wymaga znieczulenia miejscowego. W wypadku braku silnego bólu, podczas operacji stosuje się lekkie leki przeciwbólowe. Zabieg nie trwa długo tak jak w wypadku poprzednich metod i nie powinien wynieść więcej niż dwadzieścia minut na jedno oko.

Operacja na zaćmę to zabieg związany z regularnymi wizytami u lekarza, konsultacjami oraz badaniami. W ciągu kilku dni po operacji większość pacjentów zauważa poprawę i zaczyna normalnie funkcjonować, a nawet jest w stanie wrócić do wykonywania swojej pracy. Po operacji wizyty kontrolne są jak najbardziej wskazane. Same oczy musimy stale nawilżać za pomocą specjalnych kropel, które jednocześnie chronią przed infekcją jak i stanem zapalnym. Czasami po latach od operacji dochodzi do wtórnej zaćmy. Wtedy z pomocą lasera tworzony jest specjalny otwór, który jest nacinany w miejscu zaćmienia. Zabieg nie trwa długo, a sama poprawa widzenia następuje niemalże od razu. Dla niektórych osób operacja taka to jedyna droga ku poprawie ich wzroku i całkowita zmiana w ich życiu. Komfort, jaki powoduje, jest nieoceniony.

Leave a Reply