Jak wygląda i na czym polega leczenie boreliozy?

Zostałeś ugryziony przez kleszcza i obawiasz się, że zachorowałeś na boreliozę? A może po prostu chcesz powiększyć swoją wiedzę na tematy medyczne? W takim razie koniecznie przeczytaj ten artykuł i zobacz, jak wygląda oraz na czym polega leczenie boreliozy i co warto wiedzieć o tej niebezpiecznej chorobie.

Borelioza – choroba zakaźna, której warto się strzec

O boreliozie, w szczególności w okresie letnim, bardzo wiele się mówi. Niestety, mimo licznych kampanii w mediach wciąż wiele osób lekceważy ten problem. Wynika to przede wszystkim z niewiedzy osób oraz tego, że liczą na łut szczęścia i tego, że ta choroba ich nie będzie dotyczyć. Jednak wbrew pozorom bardzo łatwo można na nią zachorować, mimo tego, że nie wszystkie kleszcze są jej nosicielami. Zanim jednak napiszę o tym, jak przestrzegać się przed samą chorobą, wyjaśnię najpierw co to jest borelioza. Jest to choroba zakaźna, która głównie jest przenoszona przez kleszcze, ale zdarza się także tak, że przenoszą ją meszki lub komary. Nosiciele tej choroby „mają w sobie” tak zwane bakterie Borrelia, które bardzo mogą nam zniszczyć zdrowie, a w najgorszym wypadku nawet doprowadzić do naszej śmierci. Sama choroba została odkryta całkiem niedawno, bo w 1982 roku przez naukowca o nazwisku Burgdorfer. Zresztą też od jego nazwiska wzięła się nazwa najpoważniejszej odmiany bakterii Borrelia, czyli Borrelia burgdorfer. Warto tutaj wspomnieć również o tym, że nie wszystkie kleszcze są jej nosicielami. Średnio szacuje się, że w danej okolicy jest około kilku procent kleszczy, które mogą nas zarazić. Niestety, są to duże liczny, ponieważ przy 20 procentach kleszczy-nosicieli na danym obszarze zaczynamy już mówić o epidemii.

Jak przebiega leczenie i jak się przed boreliozą uchronić?

Kleszcze żyją głównie w lasach lub na łąkach. Dlatego też nim wybierzemy się na leśne wędrówki, dobrze jest się odpowiednio ubrać, dzięki czemu możemy zapobiec ugryzieniu, a tym samym nie będziemy musieli obawiać się, że w przyszłości czeka nas leczenie boreliozy. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto jest się ubrać w długie spodnie i sweter z długim rękawkiem. Ponadto dobrze jest założyć czapkę lub chustę na głowę. Nie zapominajmy, oczywiście, o dobrych, wygodnych butach, które będą chronić nasze stopy. Ogólnie zasada jest taka, aby nie pozostawić zbyt wiele odkrytej skóry, do której mógłby się przyczepić kleszcz.
Jeśli zaś chodzi o leczenie boreliozy, to zwalcza się tę chorobę za pomocą antybiotyków. Niestety, bardzo często zdarza się tak, że borelioza jest mylona z przeziębieniem lub grypą. Na ten stan rzeczy wpływają objawy, które są podobne do sezonowych chorób. Jedyną oznaką, która daje wskazówkę lekarzowi, że jest to borelioza jest rumień wędrujący, który pojawia się od 3 do 3 tygodni od momentu, gdy ugryzienie nas kleszcz.

Leave a Reply