Karty kredytowe i czytnik kart zbliżeniowych

Wejdźmy do pierwszego lepszego sklepu czy supermarketu, a zobaczymy, że czytnik kart zbliżeniowych znajdujący się tuż obok kasy, znajduje się w praktycznie każdym z nich. Ale czym taki czytnik jest? Otóż jest on jakby pośrednikiem, między gotówką którą mamy w banku, a którą płacimy za pomocą karty, a odbiorcą czyli np. sklepem. Aby z niego skorzystać, potrzebujemy karty z tzw. czipem rfid – dziś praktycznie każdy bank na prośbę klienta wydaje takie karty.

Proste i wygodne rozwiązanie

Transakcje z użyciem takiej karty podłożonej pod czytnik kart zbliżeniowych są realizowane natychmiastowo i bezpiecznie. W jaki sposób taka karta jest zabezpieczona? Otóż wyobraźmy sobie taką sytuację. Przychodzimy do restauracji w gronie przyjaciół, zamawiamy obiad, do tego jakiś deser, może również lampkę wina. Skończyliśmy jeść i pić i przychodzi czas uregulowania rachunku. W tym momencie, osoba obsługująca płatności, często jest to kelner, podchodzi do nas i ma dla nas rachunek, a w drugiej ręce czytnik kart zbliżeniowych. Chwilę wcześniej, jego kolega przy kasie fiskalnej, dał znać czytnikowi, że nastąpi transakcja. Taki czytnik, na moment płatności, pobiera specjalny token z serwera bankowego i oczekuje na kartę z której mógłby ściągnąć płatność. Ten token jest unikatowy i ważny zaledwie kilkanaście minut. Nie ma fizycznej możliwości, aby ktokolwiek w tak krótkim czasie, był w stanie przejąć ten zaszyfrowany token, a nawet jeśli, to musiałby mieć również naszą kartę kredytową. Oba te elementy współgrają ze sobą i jedno nie mogłoby istnieć bez drugiego.
A więc podchodzi do nas kelner, my przykładamy kartę i pach, transakcja została dokonana. Tylko tyle. Szybko i wygodnie, zarówno dla kelnera jak i dla nas.

Rozwiązanie, które jest w każdym punkcie obsługowym

Dziś, praktycznie każdy sklep – czy duży hipermarket czy mały sklepik odzieżowy w centrum handlowym, posiada obok kasy taki czytnik kart zbliżeniowych. Właśnie dla bezpieczeństwa transakcji i wygody klientów. Za pomocą karty z czipem, możemy zapłacić również za przejazd autobusem, tramwajem, metrem oraz pociągiem.