gabinet kosmetyczny wyposażenie

Koszt operacji zaćmy – ile zapłacimy w Czechach?

Od niedawna na naszym rynku, dla osób borykających się z zaćmą, pojawiła się możliwość przeprowadzenia zabiegu u naszych czeskich sąsiadów. Jest to wielkie udogodnienie dla pacjentów, którym zależy na najszybszym wyleczeniu tej przypadłości oraz uniknięciu niekończących się kolejek, na które jesteśmy narażeni w Polsce.

Jak to działa?

Aby zapisać się na operację usunięcia zaćmy w Czechach nie trzeba wiele, a sam proces jest tak skonstruowany, by ułatwić życie pacjentowi. Na początku musimy umówić się na wizytę do wybranego szpitala, podczas której zostaniemy przebadani, zarejestrowani oraz poznamy datę naszego zabiegu. Następnie pozostanie nam czekać na dzień operacji. Na szczęście dojazd nawet z najbardziej odległych miejsc Polski do Czech, nie powinien stanowić żadnego problemu, tym bardziej, że bardzo często organizowane są też busy, które zawożą pacjentów na miejsce. Same placówki najczęściej są zlokalizowane blisko granicy polsko–czeskiej, by pacjent, który jedzie na własną rękę, nie musiał martwić się, iż zgubi się podczas jazdy. Operacja usunięcia zaćmy nie trwa długo, bo zaledwie 20 minut. Jednakże w samym szpitalu pozostaniemy kilka godzin, w zależności od placówki, ponieważ najpierw przeprowadzane są badania kwalifikujące, a potem pacjenta czeka krótka rekonwalescencja. Z kolei następnego dnia musimy stawić się na wizytę kontrolą. Jednak i to nie powinno stanowić żadnego problemu, ponieważ istnieje możliwość wykupienia noclegu w hotelu.

Refundacja z NFZ

Jeżeli chodzi o koszt operacji zaćmy to wynosi on około 2500 złotych, co przekłada się na około 16000 czeskich koron. Jest to dość wysoka cena, ale na szczęście możemy ubiegać się o refundację w Narodowym Funduszu Zdrowia. Wystarczy wypełnić oraz złożyć wniosek w sprawie zwrotu kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonej poza granicami kraju. Po 30 dniach, od momentu rozpatrzenia dokumentu, Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje decyzję, dzięki której może nam się zwrócić prawie cały koszt operacji zaćmy. Obecnie suma ta wynosi około 2100 złotych. Jak widać, dzięki tej refundacji, polscy pacjenci odzyskują sporą część pieniędzy, które pochłonie im ten zabieg. A ta niewielka dopłata jest niczym w porównaniu ze zdrowym wzrokiem, którym będą mogli się później cieszyć na co dzień.