Laserowe usuwanie zaćmy bez kolejki poza granicami kraju

Czechy lub Niemcy są ostatnio bardzo chętnie odwiedzanymi krajami przez polskich pacjentów. Nic w tym dziwnego. To właśnie tam, dzięki dyrektywie transgranicznej, mogą się oni leczyć i jeszcze odzyskać sporą część zainwestowanych pieniędzy. Zobacz, czy usuwanie zaćmy poza granicami kraju jest opłacalne.

Dyrektywa transgraniczna – na jakiej zasadzie ona działa?

Pod koniec 2013 roku w życie weszła tak zwana dyrektywa transgraniczna. Umożliwia ona polskim pacjentom nie tylko leczenie poza granicami naszego kraju, ale również pozwala im ona ubiegać się o refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia. W ten sposób laserowe usuwanie zaćmy, czy inny zabieg staje się dobrą inwestycją nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również i finansowym. Nic więc dziwnego, że od tego czasu Polacy bardzo chętnie wyjeżdżają do innych państw, aby się leczyć. W końcu każdy z nas wie, jak wygląda u nas pod tym względem sytuacja. Na operację zaćmy trzeba czekać około 2 lat. Jest to nie tylko bardzo długi okres czasu, ale też bardzo niekorzystna wiadomość, w szczególności dla starszych osób, które po prostu nie mają tyle czasu, aby się leczyć. Tym bardziej, że nieleczona zaćma może doprowadzić nawet do utraty wzroku.

Czechy kontra Niemcy

Czechy i Niemcy to dwa najchętniej wybierane przez nas kraje, do których jedziemy, aby usunąć kataraktę. Nic w tym dziwnego. Ich oferty są nie tylko bardzo atrakcyjne, ale także są one położone bardzo blisko nas, dzięki czemu oszczędzamy na podróży. A jak się przedstawia sytuacja pod względem cenowym? Zdecydowanie bardziej opłacalna jest oferta Czechów. U nich za zabieg w renomowanym szpitalu zapłacimy 2,5 tys. zł, a u naszych niemieckich sąsiadów ta sama operacja kosztuje już około 3 tys. zł. Jest to znaczna różnica. Jeśli chodzi zaś o refundację, to Narodowy Fundusz Zdrowia zwraca polskim pacjentom na obecną chwilę około 2,1 tys. zł. Suma ta jest ustalona z góry i jest podyktowana stawką, jaką NFZ zwraca polskim klinikom za wykonanie zabiegu. Operacja zaćmy może być przeprowadzana w prywatnych, jak i publicznych klinikach. Pamiętajmy, aby wybierać taką placówkę, w której, gdy zostanie wykonane laserowe usuwanie zaćmy, nie musimy zostawać w szpitalu. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie mnóstwo czasu, a sama procedura odzyskania refundacji zostanie szybciej i sprawniej wykonana.

Leave a Reply