Operacja zaćmy – kiedy jest konieczna?

Jedną z najbardziej poważnych dolegliwości, na które cierpi wielu pacjentów w podeszłym wieku jest zaćma. Coraz częściej zdarza się, żę wiele osób ma kłopoty z ostrym widzeniem. Ta choroba niestety prowadzi do ślepoty, dlatego niewykryta odpowiednio wcześnie może naprawdę przysporzyć wielu kłopotów. Zatem czym dokładnie jest zaćma? Jakie są jej główne objawy oraz w jaki sposób możemy ją wyleczyć? http://alfavision-zacma.pl/

Zaćma bardzo niebezpiecznym schorzeniem

Obecnie coraz częściej zdarza się, że ludzie w podeszłym wieku chorują na zaćmę. Bardzo często gabinety okulistów odwiedzają właśnie te osoby, ponieważ powinniśmy mieć świadomość tego, że z wiekiem niestety nasz wzrok będzie się osłabiał. Dzieje się tak między innymi dlatego, że struktura białka w soczewce się zmienia. Na skutek tego możemy widzieć “jak za mgłą”. Tym samym uzyskiwany obraz nie jest ostry. Na skutek właśnie takich zmian w białku oka pojawia się zaćma. Należy przy tym pamiętać, iż jak wynika z najnowszych badań, dotyka ona prawie 90% pacjentów w podeszłym wieku. Jednak nie powinniśmy zapominać także o tym, iż na zaćmę mogą zachorować także osoby młode. Zatem co może być przyczyną tej choroby?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że jeżeli kiedykolwiek doznaliśmy urazów oka, możemy znajdować się w grupie ryzyka osób, które mogą w przyszłości chorować na zaćmę. Nie powinniśmy zapominać także o tym, iż na zaćmę najbardziej narażeni są także ludzie, którzy chorują na cukrzycę. Palenie tytoniu w dużych ilościach może także powodować rozwijanie się tej choroby. Również należy pamiętać o tym, iż przyjmowanie niektórych leków także powoduje, iż zaćma może się pojawić. Dlatego nie tylko osoby starsze, ale także często i młodsi ludzie mogą być obciążeni i zaćma również powstanie u nich.

Aby znów widzieć przejrzyście, powinniśmy pamiętać o tym, iż nie są dostępne żadne środki farmakologiczne, które usuną zaćmę z naszego oka. W aptece możemy jedynie kupić przykładowo specjalne krople, które mogą opóźnić rozwój tej choroby. Jednak przede wszystkim jest to lek wydawany na receptę. Warto pamiętać także o tym, że takie krople nie zlikwidują naszego problemu. Prędzej czy później będziemy musieli poddać się operacji na zaćmę. Zatem na czym ona dokładnie polega?

Operacja zaćmy – kiedy jest to konieczne?

Operacja zaćmy to konieczność, ponieważ schorzenie może prowadzić nawet do ślepoty. Zatem jeżeli mamy problem właśnie z tą chorobą, warto zdecydować się na taki zabieg. Jednak powinniśmy pamiętać o tym, że to właśnie lekarz okulista decyduje, czy operacja zaćmy rzeczywiście jest w danej chwili konieczna. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że jak już wcześniej wspomniano zaćma może powstać na skutek różnorodnych urazów lub też podczas przyjmowania leków. Dlatego może okazać się, że z czasem łagodne zmiany ustąpią. Jednak jeżeli po wizycie w gabinecie lekarskim zostaniemy zakwalifikowani do takiej operacji, nie powinniśmy zbyt długo czekać na decyzję. Obecnie zaćma jest zabiegiem refundowanym, jednak należy pamiętać, iż kolejki oczekujących są bardzo długie. Dzieje się tak z tego powodu, iż jest mało specjalistów, którzy podejmują się wykonania takiego zabiegu. Ponadto finansowanie szpitali oraz placówek, gdzie możemy wykonać taki zabieg także nie jest zbyt duże. Dlatego na taką operację w zależności od wybranej placówki możemy czekać nawet kilka lat.

Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest wykonanie zabiegu prywatnie. Choć w tym przypadku na taką operację nie będziemy czekać zbyt długo, będziemy musieli za nią dużo zapłacić. Koszt takiego zabiegu na jedno oko może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Dlatego warto do tego przygotować się finansowo. Opłaty także są uzależnione od metody, jaką jest wykonywana operacja. Warto wiedzieć, iż wyróżnia się trzy metody, za pomocą których można usunąć taką zmianę, w zależności od stopnia jej zaawansowania.

Narząd wzorku w naszym życiu jest bardzo ważny. To właśnie dzięki niemu możemy odbierać otaczający nas świat. Jednak powinniśmy mieć świadomość, iż wraz z upływem lat, nasze oczy nie będą w tak doskonałym stanie jak kiedyś. Nawet w przypadku gdy nie przesiadujemy zbyt długo przed komputerem, jak również nie oglądamy zbyt często telewizji, niestety nasz wzrok będzie się pogarszał. Dlatego w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zbilansowana dieta, jak również systematyczne wizyty u lekarza. Jest to bardzo istotne, aby często się badać, ponieważ tylko dzięki temu jesteśmy w stanie zapobiec wielu chorobom, jak również szybko wykryć już te istniejące. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku zaćmy, ponieważ jest to bardzo poważna choroba, która może prowadzić nawet do ślepoty. Niestety niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę i coraz częściej zdarza się, iż odwlekają wizytę u lekarza, co nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlatego jeżeli zauważymy u siebie jakiekolwiek objawy zaćmy, warto udać się do okulisty. Nawet gdy okazałoby się, iż niezbędna jest nagła operacja zaćmy, nie powinniśmy się bać. Nie jest to bardzo straszny zabieg, a to właśnie dzięki niemu możemy znów dobrze widzieć.

Leave a Reply