Operacja zaćmy za granicą – czy to dobry pomysł?

Zaćma jest poważną chorobą oczu, która może prowadzić nawet do ślepoty. Zaćmę leczy się operacyjnie, w znieczuleniu miejscowym. Na tą chorobę cierpią głównie osoby starsze, po 60 roku życiu. W Polsce na zabieg trzeba czekać nawet do trzech lat, gdzie w tym czasie stan pacjenta może ulec znacznemu pogorszeniu. Dlatego coraz pacjentów decyduje się na operację zaćmy za granicą – http://alfavision-zacma.pl/operacja-zacmy-za-granica-czy-w-polsce/.

Operacja zaćmy w Polsce

Obecnie na zabieg usunięcia zaćmy w Polsce trzeba czekać od roku do nawet trzech lat. Minusem jest też fakt, że pacjenci, którzy korzystają z opieki zdrowotnej NFZ mają prawo wyłącznie do operacji z podstawową soczewką wewnątrzgałkową, która umożliwiającą widzenie tylko do jednej odległości. Dlatego też większość pacjentów nawet po zabiegu musi nosić okulary. NFZ ocenia koszt takiej operacji na kwotę około 2500 złotych. W Polsce taki zabieg w większości przeprowadzany jest w trybie hospitalizacji. Natomiast za granicą pacjent bez problemu może wrócić do domu bezpośrednio po operacji.

Operacja zaćmy za granicą – Czechy i Niemcy

Coraz częściej polscy pacjenci decydują się wyjechać do Czech lub Niemiec w celu operacji zaćmy. Dodatkowo pacjenci nie muszą decydować się na standardową soczewkę, tylko mogą wybrać czy chcą soczewki toryczne – stosuje się je w celu korekcji astygmatyzmu czy multifokalne – do widzenia dali oraz bliży. Dzięki temu po operacji często taka osoba nie musi nosić okularów. Operacja zaćmy za granicą ma też ten plus, że NFZ zwraca jej koszty. Na zagranicznej stronie kliniki w Czechach czytamy: “Polscy pacjenci począwszy od listopada 2014 roku mogą leczyć zaćmę za granicą i uzyskać refundację wydatków na leczenie od NFZ. Gwarantuje to Dyrektywa 2011/24/UE w sprawie praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej oraz polskie przepisy ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.” Oznacza to, że po złożeniu odpowiedniego wniosku NFZ może zwrócić prawie całkowity koszt zabiegu za granicą – do 2100 złotych. Cena za operację zaćmy w Czechach to około 2500 zł. Czyli tak naprawdę z własnej kieszeni zapłacimy 400-500 złotych.

Jak przebiega wizyta w zagranicznej klinice?

Większość szpitali w Czechach i Niemczech zapewnia transport z Polski do kliniki, i z powrotem – z kliniki do Polski. Pacjent stawiający się w dniu zabiegu powinien mieć przy sobie skierowanie na zabieg oraz posiadać ubezpieczenie zdrowotne NFZ. Osoba poddająca się operacji jest znieczulana miejscowo – kroplami. Następnie jesteśmy proszeni na stół operacyjny i dostajemy do założenia maskę chirurgiczną. Lekarz usuwa zmętniałą soczewkę oka, a następnie dokonuje implantacji nowej sztucznej soczewki do oka. Cały zabieg jest bezbolesny. Operacja zaćmy za granicą poprzedzona jest badaniami już na miejscu – w klinice. Są to m. in.: mierzenie ciśnienia wewnątrz gałkowego, wyliczenie mocy optycznej sztucznej soczewki. Pacjent będzie też miał wykonane badania na podstawie, których zostanie ustalone, jakie soczewki będą dla niego najlepsze (soczewki apodyzowane, dyfrakcyjne, jednoogniskowe, wieloogniskowe). Kliniki za granicą oferują także złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku do NFZ za pacjenta; wraz z wymaganą dokumentacją medyczną. Dzięki pakietom z transportem w obie strony nie musimy się też martwić jako dotrzeć do wybranej kliniki. Transport odbywa się z większych miast Polski – Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław.

Operacja zaćmy za granicą jest coraz częściej wybierana przez polskich pacjentów. Nie muszą oni czekać w kolejkach po kilka lat. Dodatkowo zabieg zaćmy za granicą jest refundowany przez NFZ. Pacjent może uzyskać zwrot prawie całej kwoty. Operacja zaćmy za granicą jest w pełni bezpieczną i komfortową opcją dla każdego. Nie musimy się martwić zarówno o przejazd, ani o wniosek do NFZ. Tym wszystkim zajmie się zagraniczna klinika. Dodatkowo każdy pacjent zostanie poddany badaniom wstępnym i kwalifikacyjnym. Zabieg jest w pełni bezbolesny i bezpieczny. Dzięki niemu pacjent nie straci wzroku, a nawet może uniknąć noszenia okularów.

Leave a Reply