Optyk Gliwice: coraz więcej dzieci potrzebuje okularów. Winne są tablety i komórki

Niemal każdy dziesięciolatek ma swoja komórkę, najczęściej są to smartfony. Problem dotyczy już 2-3-letnich maluchów. Rodzice coraz częściej dają pociechom urządzenia mobilne do zabawy, by odwrócić ich uwagę. Skutki takie postepowania są opłakane.

Komorka szkodliwa dla wzroku

Z punktu widzenia okulistyki urządzenia mobilne nie powinny w ogóle znajdować się w rękach dzieci do 2. roku życia. Wpatrywanie się w ekran grozi wadami wzroku. Oko szybciej się męczy i łatwiej nabawić się poważnych schorzeń. Trzeba pamiętać, że wady wzroku u dziecka postępują w astronomicznym tempie. To nie żarty. U dorosłych można nad tym bardziej panować, ale w przypadku maluchów nie jest to takie proste. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepojące symptomy, jak np. mrużenie oczu, zez, to znak, że optyk Gliwice jest niezbędny. Warto przejść się do niego nawet dla świętego spokoju. Lepiej, by lekarz sprawdził wzrok, niż żeby później pojawiły się większe problemy. Wcześnie wykryta wada jest stosunkowo łatwa do wyleczenia, ale im bardziej będziemy zwlekać z wizytą u lekarza, tym gorzej. Schorzenie będzie się pogłębiało, a jego usuniecie będzie coraz trudniejsze. Plusem jest to, że narząd wzroku jest podatny na korekcje. Może się okazać, że okulary będzie trzeba nosić tylko przez kilka miesięcy, a później obędzie się bez nich. Trzeba tylko tego pilnować.

Co powinno nas niepokoić?

Kiedy dziecko będzie spędzało przed smartfonem lub tabletem więcej niż dwie godziny, powinniśmy się zacząć martwić. Gry komputerowe, filmiki wpływają na mózg dziecka. Lewa półkula, odpowiedzialna m.in. za koncentrację, przestaje pracować. W efekcie dzieci coraz gorzej się uczą, nie potrafią skupić uwagi, mają problemy z zachowaniem. Jeśli pociecha nie chce się odkleić od swojej elektronicznej „zabawki” ani pokazać co robi, a jej oceny są coraz niższe, to znak, że dzieje się coś niepokojącego. Trzeba wówczas przedsięwziąć natychmiastowe środki. Można odizolować dziecko od tych mobilnych urządzeń lub wprowadzić limity czasowe. Jeśli zauważymy jakiś zmiany w zachowaniu, trzeba skonsultować się z lekarzem. Warto obserwować dziecko. Częste pocieranie oczu, mrużenie wzroku, bóle głowy mogą świadczyć o wadach oczu. Wtedy koniecznie należy udać się do okulisty. Prawdopodobnie trzeba będzie dobrać odpowiednie okulary. Musimy je jak najszybciej zamówić. Ważne jest, by optyk Gliwice był dobry. Źle dopasowane szkła nie będą takie skuteczne. Optyka to bardzo precyzyjna praca i nie każdy jest w stanie prawidłowo wykonywać swoje obowiązki. Lepiej postawić na salony optyczne, które działają długo na rynku.

Leave a Reply