ultrasonografy

W badaniach prenatalnych wykorzystujemy ultrasonografy

Bezpieczeństwo i zdrowie naszego dziecka jest dla nas najważniejsze od dosłownie jego pierwszych dni i to tych dni jeszcze przed urodzeniem. Wyczekujemy na dziecko z radością, ale również z pewnymi obawami.

Sprawdź, czy wszystko jest ok

Rodzice właściwie przez całe dziewięć miesięcy nie mają chwili spokoju. Ciąża to na pewno radosny czas oczekiwania, który jednak przerywany bywa momentami niepokoju i zastanawiania się nad tym, co będzie dalej. Czy dziecko urodzi się zdrowe? Czy podołamy z opieką nad nim? Czy wystarczy na wszystko pieniędzy? Takie myśli pojawiają się i znikają. Zmiany nastrojów tak częste u kobiet w ciąży, często związane są właśnie z pojawiającym się niepokojem o rozwój dziecka oraz o własne możliwości. Po co zadręczać się pytaniami bez odpowiedzi, skoro na większość z nich odpowiedzieć możemy, chociażby posługując się badaniami z wykorzystaniem ultrasonografu. Takie badania są zalecane dla wszystkich kobiet w ciąży, przy okazji większość z nich, przynajmniej te usg, są nieinwazyjne, bezbolesne i bardzo przyjemne. Przy okazji badania mamy możliwość pierwszego spojrzenia na nasze dziecko. Nawet nie wiesz, jakie to przeżycie. Dla lekarza, który nam w tym towarzyszy również, kiedy widzi on uśmiechy na twarzach rodziców to przypomina sobie, czemu został akurat lekarzem.

Badanie 4D, bardzo nowoczesne, bardzo praktyczne

Badanie 4D, czyli określenie stopnia rozwoju płodu, w którym użyty jest ultrasonograf to badanie, które jeszcze do niedawna nie było możliwe do przeprowadzenia, jednak obecnie oprócz obrazowania 2D i 3D, możemy korzystać także z 4D. Każdy kolejny „stopień” daje większe możliwości i dokładniejszy obraz, a im bardziej dokładne badanie, tym większa szansa, że wykryjemy ewentualne nieprawidłowości i będziemy im mogli zaradzić. Ocena stanu rozwoju dziecka w czasie ciąży odbywa się poprzez obserwację, czy rozwija się ono zgodnie z cyklem rozwoju dziecka. Pewne czynności, pewne ruchy powinno wykonywać dziecko na danym etapie, poza tym określone części ciała również rozwijają się kolejno na danym etapie ciąży. Dzięki usg lekarz może ocenić, czy na pewno wszystko przebiega prawidłowo. Dodatkowo może zaobserwować zmienione rysy twarzy dziecka i inne oznaki, które mogą wskazywać na przykład na niedorozwój. Wczesna diagnoza, chociażby zespołu Downa to bardzo istotna informacja dla rodziców, daje czas na przygotowanie się do przyjęcia do rodziny dziecka chorego. Poza tym obserwacja daje wytyczne do dalszych badań, tym razem już inwazyjnych, których nie warto przeprowadzać, gdy nie ma żadnych wcześniejszych oznak choroby.

Badaj się, a unikniesz niespodzianek

Warto przyjsć na badanie usg w czasie ciąży, przede wszystkim, żeby zobaczyć swoje dziecko, a poza tym, by spać spokojnie i być przekonaną, że z maluchem jest wszystko w porządku. Po co się denerwować, skoro można wyeliminować przyczynę stresów i wiedzieć, że dziecko będzie zdrowe.

Leave a Reply