żółta plamka leczenie

W jaki sposób przebiega żółta plamka leczenie?

ADM jest jedną z najgoroźniejszych choró oczu. Czym ono się objawia? Jak wygląda leczenie zwyrodnienia plamki żółtej? Odpowiedzi na te i inne pytania szukaj w tym artykule.

Choroba, której nie wolno lekceważyć

Anomalie w obrębie plamki żółtej ujawniają się u osób po 50 roku życia i mogą być przyczyną ślepoty, zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą przewlekłą powodującą nieodwracalne zmiany, w jakości widzenia. Zwyrodnienie plamki żółtej nazywane jest w skrócie AMD a do jego wystąpienia predysponuje wiek, genetyczne uwarunkowania, gdy w rodzinie występuje już tak choroba, a także zespół zaburzeń metabolicznych objawiający się podwyższonymi parametrami cholesterolu lub trójglicerydów w krwi oraz palenie papierosów.

Jak wygląda leczenie?

Badania diagnostyczne wykonywane przez okulistę mogą doprowadzić do wczesnego wykrycia zwyrodnienia plamki żółtej, której żółta plamka leczenie wykonywane są między innymi za pomocą wstrzykiwania do gałki ocznej specjalistycznych preparatów, dzięki czemu lekarze zatrzymują rozwój choroby, ale taki zabieg nie przywraca utraconej funkcji wzroku. Nawet zmieniona chorobowo żółta plamka leczenie może osiągnąć zadowalające, ponieważ w klinikach okulistycznych wykorzystuje się nowoczesne metody polegające na terapii laserem. Takich zabiegów podejmują się tylko okuliści z dużym doświadczeniem zawodowym. Leczenie laserem jest nieinwazyjną metodą pobudzenia siatkówki oka w sposób fizjologiczny, dobry efekt leczniczy osiągany jest we wczesnym rozwoju zwyrodnienia żółtej plamki. Przed podjęciem przez okulistów decyzji o zakwalifikowaniu danego pacjenta, do przeprowadzenia zabiegu przy pomocy lasera, pacjent poddawany jest profesjonalnym badaniom, aby ocenić stan chorobowy siatkówki oka, dzięki czemu zostaną określone miejsca do wprowadzenia impulsów laserowych. Impuls laserowy stymuluje zniszczone komórki żółtej plamki do samodzielnej odbudowy nie narażając pozostałych tkanek na uszkodzenie.Osoba poddająca się zabiegowi laserowemu nie musi przebywać w szpitalu, jest to zabieg ambulatoryjny, podczas którego pacjentowi zakraplane są preparaty, dzięki którym zabieg nie powoduje dolegliwości bólowych. Pozytywne efekt zabiegu pacjent odczuwa najdalej po upływie sześciu miesięcy po których wykonywane są testy kontrolne.

Leave a Reply