zaćma

Zaćma – podstawowe informacje, które warto znać

Co to jest zaćma? Jak się ją leczy? Na te oraz inne ważne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym artykule, dlatego koniecznie go przeczytaj.

Co to jest zaćma?

Zaćma inaczej katarakta jest to postępujące mętnienie soczewki oka. Zaćma atakuje najczęściej osoby po 60 roku życia, zdarza się jednak u ludzi w młodszym wieku, czego przyczyną są wówczas urazy oka, chemikalia, praca w szkodliwych warunkach, stany zapalne, przewlekłe choroby, przyjmowane przez wiele lat leki np. steroidowe bądź zaćma wrodzona, w której dziecko ma już zmętniałą soczewkę po narodzinach. Czasem zaćma występuje po operacji jaskry. Choroba u każdego przebiega inaczej. Czasem postępuje szybko w ciągu kilku miesięcy bądź rozwija się przez kilkanaście lat. Najczęstszymi objawami zaćmy jest pogorszenie ostrości widzenia, zamglony obraz, słabe widzenie w dzień i oślepienie w nocy, rozmazywanie się liter i uczucie zmęczenia oczu podczas czytania, a także dwojenie się obrazu.

Jak się ją leczy?

Celem operacji jest usunięcie zmętniałej soczewki a na jej miejsce wszczepienie sztucznej. Zabieg wykonywany jest w każdym stadium choroby, już nawet u kilkutygodniowych dzieci. Zabieg jest prosty i skuteczny, a także co najważniejsze rzadko powoduje powikłania. Przed zabiegiem przez trzy dni stosuje się krople, które mają zapobiec i zabezpieczyć przed występowaniem obrzęków i zakażeń po zabiegu. Operacja ma na celu poprawienie ostrości widzenia, natomiast pacjent nadal będzie potrzebował okularów do bliży lub dali. Są dwie metody leczenia zaćmy. Wewnątrztorebkowa dziś już prawie nie stosowana, która miała na celu usunięcie soczewki wraz z torebką i zastąpienie jej bardzo silnymi okularami. Zawnątrztorebkowa metoda zastępuje chorą soczewkę sztuczną, które są bardzo dobrze tolerowane przez organizm. Stosuje się metodę fakoemulsyfikacji, która łamie soczewkę, następnie za pomocą ultradźwięków rozbija, a resztę odsysa. Po dokładnym oczyszczeniu wszczepia się sztuczną soczewkę. Mikrocięcia zabezpiecza się bez użycia szwów. Zabieg trwa około 15 minut, jest bezbolesny i wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Po operacji zaćmy pacjent bardzo szybko wraca do domu, pojawia się jedynie na kontrolnych wizytach w celu sprawdzenia stanu pooperacyjnego oka.

Leave a Reply