Zaćma wikłająca objawy – dowiedz się więcej

Zaćma – inaczej katarakta – to bardzo powszechna choroba oczu, która nie dotyka jedynie osób starszych. Może pojawić się u osób w każdym wieku, ze względu na jej dwie postacie – wrodzoną i nabytą. Skąd się może wziąć zaćma? Jakie są jej postacie i objawy? Przeczytaj nasz tekst i poznaj odpowiedzi na te pytania – http://alfavision-zacma.pl/zacma-wiklajaca/.

Zaćma – przyczyny

Przyczyn zaćmy może być wiele. Choroba wrodzona może się pojawić u pacjentów w każdym wieku, również u dzieci, pod innym względem całkowicie zdrowych. Ci, którzy mają predyspozycje do wystąpienia zaćmy i tak ją będą mieli. W tym przypadku nie istnieje zbyt wiele możliwości zapobieżenia jej wystąpieniu czy rozwojowi. Istnieje również zaćma nabyta, powstająca w którymś momencie życia człowieka. Może ona być wynikiem na przykład urazu w obrębie gałki ocznej. Powstaje wtedy zaćma wikłająca objawy tej choroby są bardzo podobne do każdego innego rodzaju zaćmy. Najczęściej zaćma jest wynikiem zaawansowanego wieku, powstaje na skutek zmian starczych. Przyczyną występowania zaćmy może być też nieleczona, zbyt późno zdiagnozowana lub niewłaściwie leczona cukrzyca.

Zaćma objawy

Objawy zaćmy są często widoczne gołym okiem. Mianowicie, źrenica, która do tej pory była intensywnie czarna, w skutek choroby stała się mętna i lekko biaława. Jeśli chodzi o objawy bólowe, to nie występują one. Wynika to głównie stąd, że soczewka oka jest narządem pozbawionym naczyń krwionośnych oraz nerwów. To właśnie główny powód, dla którego chorzy z pierwszymi objawami zaćmy nie udają się natychmiast do lekarza. Gdy ich nie boli, a jedynie odczuwają dyskomfort z powodu pogorszenia widzenia, bagatelizują to przyzwyczajając się do swojego nowego stanu. Jeśli chodzi o chorobę jaką jest zaćma wikłająca objawy są w tym przypadku bardzo podobne, z tym że kojarzone są zwykle z urazem narządu wzroku. Ogólnym objawem zaćmy jest znaczne pogorszenie wzroku. Pojawiają się zaburzenia kontrastu, nadwrażliwość na światło, pojawia się krótkowzroczność lub nadwzroczność.

Zaćma wikłająca objawy

Jeśli chodzi o chorobę jaka jest zaćma wikłająca objawy tej jednostki chorobowej są bardzo zbliżone do objawów zaćmy wrodzonej czy wtórnej. Po prostu pacjent zaczyna odczuwać coraz większy dyskomfort widzenia. Bardzo często błyskawicznie jest w stanie go powiązać z odniesionym niedawno urazem gałki ocznej. Przyczyną zaćmy wikłającej może być również stan zapalny oczu, nowotwory wewnątrzgałkowe, jaskra, wysoka krótkowzroczność i inne. Pacjenci, którzy mieli do czynienia z powyższymi stanami chorobowymi, powinni być bardziej wyczuleni na wszelkie nietypowe objawy ze strony narządu wzroku i natychmiast powinni o tym alarmować swojego okulistę. Jeśli stwierdzi on, że to zaćma wikłająca objawy tej choroby okażą się wówczas dla nas bardziej oczywiste. Najprawdopodobniej lekarz zleci wówczas operację zaćmy.

Operacja zaćmy

Operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wstawieniu w jej miejsce soczewki sztucznej, wykonanej z tworzywa sztucznego. Jest ona tak samo skuteczna jeśli chodzi o polepszenie procesu widzenia, jak soczewka naturalna. Do jej pozyskania nie potrzeba żadnego dawcy, a zatem nie ma większych problemów z wykonaniem tej operacji. Zwykle po prostu ustala się termin zabiegu i w ciągu kilku godzin pacjent może znów widzieć świat tak, jak należy.

Konsultacja okulistyczna

Jeśli pacjent podejrzewa, że wystąpiła u niego zaćma wikłająca objawy na to wskazują, wówczas powinien niezwłocznie udać się do okulisty. Jako że ta choroba występuje na skutek innych zdarzeń, konieczne będzie przedstawienie lekarzowi swojej dokumentacji z poprzedniego leczenia lub leczenie się u stałego okulisty, który prowadził poprzednie choroby. Dzięki temu będzie możliwe łatwiejsze ustalenie przyczyny tej choroby i jak najtrafniejsze ustalenie sposobu leczenia. Obecnie zaćmę można leczyć jedynie operacyjnie. Istnieje jednak wiele różnych ciekawych metod operacji, które potrafią znacząco skracać czas zabiegu nawet do kilkunastu minut. Oznacza to dosłownie, że z osoby niedowidzącej w kilkanaście minut można stać się na powrót osobą w pełni widzącą.

Leave a Reply